Kumru Tanıtım ve Haber Portalı
Anasayfa Haber Ara Foto Galeri Videolar Anketler Müzik Dinle Sitene Ekle Tollbar İletişim RSS

MENÜ

KUMRU

EN SON HABER

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SİTEMİZİ BEĞENİN

İslam ve İyimserlik

Büşra Nur ÇAPKU

18 Temmuz 2018, 00:23

Büşra Nur ÇAPKU

İslam, Allah'ın varlığına ve birliğine iman ettikten sonra, ahirete ve hesap gününe de inanmamız gereken bir dindir. Bugün burada yaptığımız her şeyin, yarın ahirette hesabını vereceğimize inanırız. Bu bilgiler eşliğinde bildiğimiz en kesin şey ise insan oluşumuzdur.

İnsan olarak var olduğumuz şu âlemde, düşünen bir varlık olarak kimi zaman yerimizi yadırgadığımızdan, kimi zaman ise olduğumuz yerin sorumluluk ve yükümlülüklerini doğru ve düzgün bir biçimde yerine getirebilmek niyetiyle sorgulama ihtiyacı hissederiz.

Dünya koca bir âlem ve içinde yaşayan her insan da kendi başına bir âlem. Her insanın farklı bir hayatı, her hayatın içerisinde de çeşitli zorluklar var. İmtihan ediliyoruz. Başımıza gelen olaylarda bir sebep yahut daha yerinde bir kelimeyle bir "hikmet" arıyoruz. İşte bu hikmete dair Kur’an’da şöyle buyurulur: "Olabilir ki siz, bir şeyden hoşlanmazsınız; oysa ki o sizin için bir hayırdır. Yine olabilir ki, siz bir şeyi seversiniz, oysa ki o sizin için bir kötülüktür. Allah bilir, siz bilmezsiniz." (Bakara, 216).

"Hüzün, hissedilmesi kolay olmayan, çok narin, ince bir sestir" der Nuri Pakdil. İmtihanlar dolayısıyla, kimi zaman bu narin ses kalbimizi ve bütün benliğimizi sarar. İşte böyle zamanlarda Allah, vaktiyle anlam arayışına sevk ettiği insanı, bilinmeyenleriyle yani hikmetle ayakta tutar. Peki ayakta kalmak insanın acısını dindirir mi? Yahut bu acıyla yaşamaya devam edebilir ve zamanı geldiğinde yeniden ayağa kalkabilir miyiz? "İyimserlik" dediğimiz kavram işte burada devreye girer.

İnsan, hayalleri olan, hayallerinde mutlu olabilen bir varlıktır. Hayal ise, umut demektir ve her umut bir gelecek niyetini kendinde barındırır. "Umut kalbimizde bir kuştur, sürekli öter" diyor Mustafa Kutlu. Elinden geldiği kadar kötüyü ve kötülükleri bertaraf eden her insan hayata umutla, iyilikle ve iyimserlikle bakar. Yarının bugünden daha iyi olabileceğini düşünmek bile ruhumuzu serinletir. Nitekim ayet-i kerimede şöyle buyrulur: "Doğrusu her güçlüğün yanında bir kolaylık vardır." (İnşirah, 6)

İslam, umudu bizlere yoldaş eden bir dindir. Anlam arayışında olan insanı, iyimser bakışlara sevk ederek onu hikmete taşır. Hikmete kavuşan her kalp huzur bulur. Rabbimiz, biz inanan kullarına, "Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin." (Yusuf, 87) diye seslenir. En zor anımızda dahi karanlıklara esir olmaktan alıkoyan bir tembihtir bu. Nitekim ayetin devamında, "Kafirler topluluğundan başkası Allah'ın rahmetinden ümit kesmez" diye açıklama getirir. Bu yönüyle umut, imanın diğer adı demektir.

İşte mezkûr ayetler bizleri, Rabbimizin Rahman, Rahim, Ğafur isimleriyle buluşturur. En kör kuyularda insana ilk yaklaşan ve onu doğru yoldan saptırmak için bıkmadan, usanmadan çalışan ise şeytandır. Rabbinin bu güzel isimlerine tutunan insan için şeytanın bütün uğraşları beyhudedir. Umut, bizlere samimi olmayı öğretir. Samimi Müslümanın üzerinde ise şeytanın hiçbir hilesi tutmaz. Velhasıl İslam, dünyamızı ve ahiretimizi bütün dikenlere rağmen güle dönüştürmek için elimizden tutacak olan umut yoldaşı ile bizleri tanıştırır. Bu yönüyle umut, insanın süsü, hikmetin anahtarı, imanın diğer adıdır.  

Bu makale 1259 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

YAZARLAR

Davut (Yılmaz) Pehlivan09 Şubat 2019

TERÖRÜ LANETLİYOURUZ

  
 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HAYDİ SOHBET EDELİM

SOHBET İÇİN TIKLAYINIZ
İSTATİSTİKLER

İSTATİSTİK

 Sitemizde 13 kategori, 2209  haber bulunmaktadır.

 Bu haberler toplam 12144950  defa okunmuş ve 2751 yorum yazılmıştır.

 

REKLAM ALANI

Kumruluyuz.biz Kumrukent.com © 2005 Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Kumruluyuz.biz & Kumruluyuz.com ve Kumrukent.com un© 2005 Her Hakkı Saklıdır. www.Kumruluyuz.biz , www.Kumruluyuz.com ve www.Kumrukent.com  un hiç bir kişi, kurum ve kuruluşla bağlantısı yoktur. Tamamen kişisel bir sitedir. Web sitemizin dışında farklı siteler kaynak gösterilerek yayınlanan haber ve içeriklerinden Sitemiz sorumlu tutulamaz. Web sitemizde yayınlanan Köşe Yazıları, Makaleler ve Yorumlardan Yazarların kendileri sorumlu olup; içeriklerinden Sitemiz sorumlu tutulamaz.  Sitemizde yayınlanan içerikler izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Destek & Bilgi: admin@kumruluyuz.biz | Yazılım: Mydesign| Bu Site En İyi (Tüm Tarayıcılarla) 1024*768 Çözünürlükte Görüntülenir.

Altyapı: MyDesign